Czy TikTok zostanie zakazany w Polsce? Są pierwsze rekomendacje dotyczące usuwania aplikacji Telewizja Polska SA

tik tok zakazany

Z kolei głos na temat TikToka w Polsce zabrał minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Jakiekolwiek obawy związane z zakazem korzystania z tej aplikacji są obecnie nieuzasadnione. Jednak już te obostrzenia i rekomendacje powinny nam dać do myślenia, czy powinniśmy instalować TikToka na każdym urządzeniu. Jeśli mamy telefon, na którym znajdują się wrażliwe dane, to zastanówmy się nad wgrywaniem na nim aplikacji.

TikTok w Polsce zostanie zakazany?

tik tok zakazany

W niektórych jest to całkowi zakaż, a w innych zakazem są objęte tylko instytucje Długa droga do grupy FOREX MMCIS rządowe. Najpierw wymieńmy kilka krajów europejskich, aby na końcu podać kraje znajdujące się na innych kontynentach. Jeszcze kilka tygodni temu przedstawiciele koalicji rządzącej sugerowali, że nie ma żadnych planów dotyczących ograniczeń korzystania z TikToka.

  1. Norwegia, która nie jest członkiem UE, również obawia się możliwego szpiegostwa.
  2. Jeszcze w zeszłym tygodniu prezes TikToka Shou Chew był przesłuchiwany w amerykańskim kongresie.
  3. W Danii Ministerstwo Obrony zakazuje jego pracownikom korzystania z platformy ze względów bezpieczeństwa.
  4. Ich obawy są jak najbardziej słuszne, co pokazują ostatnie decyzje podjęte przez rządy różnych krajów.

Co więcej, mają już trwać prace nad konkretną nowelizacją ustawą. Lista krajów jest dłuższa (np. Pakistan, Indonezja, Jordan), ale całkowity zakaz obowiązywał w nich jedynie przez ograniczony czas i w momencie powstawania tego tekstu, pozostaje on cofnięty. Jak informował dziennik Rzeczpospolita, rząd miał w poniedziałek 27 marca zapoznać się z rekomendacjami dotyczącymi aplikacji TikTok. Na oficjalne stanowisko trzeba było poczekać aż do wieczora, ale w końcu je poznaliśmy.

Amerykański stan Montana zakazał korzystania z platformy TikTok. Inne państwa wprowadziły taki zakaz już jakiś czas temu; i to nie tylko z obawy przed szpiegowaniem ze strony Chin. Oto lista wybranych krajów w Europie oraz na innych kontynentach, w których nie można używać TikToka.

W przeciwnym razie aplikacje te zostałyby zbanowane w Stanach Zjednoczonych. Biały Dom zasugerował, że ustawa może wymagać dalszych prac, aby stała się prawnie wiążąca i mogła zostać podpisana przez prezydenta. Nie można więc z całą pewnością stwierdzić, że w bliskiej przyszłości serwis zostanie zakazany w USA, chociaż bez wątpienia są na to Niemiecka pewność biznesu w gospodarce kraju wzrosła nieco więcej spore szanse. O kwestię chińskich sprzętów i usług uwagę zwrócił Robert Mazurek, który przeprowadzał wywiad z ministerem. Krzysztof Gawkowski, chociaż starał się unikać podawania konkretnych nazw i firm, przyznał, że Polska może wziąć przykład z niektórych państw.

W Jordanii TikTok został zakazany od grudnia 2022 roku, po tym jak jeden policjant zginął, a ponad 40 funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa zostało rannych podczas protestów przeciwko rosnącym cenom paliw. Rzecznik rządu oskarżył platformę o publikowanie dużej liczby filmów „podżegających do morderstw i chaosu”. TikTok i rząd Jordanii podobno nadal jednak prowadzą rozmowy. Talibowie, którzy przejęli władzę w kraju w 2021 roku po wycofaniu się sił zachodnich, uzasadnili tę decyzję tym, że platforma „wprowadzała młodych ludzi w błąd”. Norwegia, która nie jest członkiem UE, również obawia się możliwego szpiegostwa. Ani TikTok, ani komunikator Telegram, nie powinny być używane na urządzeniach służbowych z dostępem do systemów rządowych.

Masowy atak dronami na Ukrainę. Nowe dane z frontu

Powód – wszystkie te aplikacje propagują obce społeczeństwu Tajwanu treści i wartości. Ministerstwo argumentował, że powodem zakazu były ważne względy bezpieczeństwa, a także to, że TikTok nie ma nic wspólnego z nałożonymi na pracowników obowiązkami. W tym kraju decyzję zakazującą używania TikToka – ale tylko przez pracowników instytucji rządowych – podjął parlament. Stolica kraju, Oslo i drugie co do wielkości miasto Bergen również nalegają, aby pracownicy władz miejskich usunęli TikTok ze swoich telefonów służbowych. Prawo stanowi, że urzędnicy mogą nadal korzystać z TikToka, jeśli zajdzie taka potrzeba, ale tylko na urządzeniach, które nie są podłączone do sieci rządowej.

W tych krajach TikTok jest zakazany częściowo lub całkowicie

Różnica jest taka, że aplikacja jest kontrolowana przez władze chińskie, która pełnią rolę surowego cenzora. Z TikToka nie mogą tu korzystać wszystkie instytucje i urzędu podlegające australijskiemu rządowi federalnemu. Decyzję taką podjął swego czasu prokurator generalny Australii, popierany mocno przez agencję wywiadowczą oraz wojsko. Po objęciu w tym kraju władzy przez talibów, wszystko co jest związane z Zachodem jest sukcesywnie rugowane.

Taką samą decyzję ogłosiła Komisja Europejska, a wcześniej wiele władz stanowych w Stanach Zjednoczonych. Reuters podał, iż z popularnej aplikacji korzysta ponad 100 milionów Amerykanów. Dotyczy to zarówno tych mających ESMA firmy wielostronne Definicja systemu pod MIFID II w polu Odtwarzanie zainstalowaną ją na urządzeniach prywatnych lub należących do firm. Pracownicy sektora publicznego tego kraju nie mogą używać TikToka, po tym gdy FBI ostrzegło, że aplikacja stwarza ryzyko dla bezpieczeństwa narodowego.

Wiele państw UE poszło w ich ślady, wprowadzając podobne zakazy, zgodnie z którymi pracownicy rządowi nie mogą już korzystać z aplikacji na urządzeniach służbowych. W Niemczech zasadniczo nie ma zakazu korzystania z Tiktoka na służbowych telefonach komórkowych administracji państwowej, lecz aplikacja nie jest domyślnie instalowana na urządzeniach rządowych ani nie można jej pobrać. O ewentualnym zakazie korzystania z chińskiej aplikacji zrobiło się głośno parę tygodni temu.

Blokada dotyczy również UE

Od treści, jakie tam się pojawiają po informacje o nas, które rzekome mają posłużyć do szpiegowania. Teraz zrobiło się szczególnie głośno, bo rządy poszczególnych europejskich krajów zakazały korzystanie z aplikacji. Napisał na Twitterze, że w swojej rekomendacji Rada nie przedstawiła technicznych dowodów potwierdzających zagrożenie płynące z posiadania TikToka na telefonie użytkownika.

Przede wszystkim chodzi tu o firmę, która stoi za TikTokiem, czyli ByteDance. Założone w 2012 roku przedsiębiorstwo IT swoją siedzibę posiada w Pekinie, więc wiele państw obawia się, że chińska platforma najzwyczajniej w świecie może stanowić zagrożenie dla ich cyberbezpieczeństwa. W związku z tym odpowiednie organy wydają zakazy pobierania i korzystania z TikToka przez urzędników. Najczęściej z usług TikTok nie mogą w takich krajach korzystać osoby zatrudnione w instytucjach i agendach rządowych oraz ich filiach.

Są takie firmy na rynku, które budzą wątpliwości dla infrastruktury informatycznej państwa – dodał. W wielu krajach aplikacja jest jednak uważana za zagrożenie dla bezpieczeństwa. Zwłaszcza spółka macierzysta Bytedance, która częściowo znajduje się w chińskich rękach, jest podejrzewana o udostępnienie chińskim władzom danych użytkowników.

Zakaz wprowadzono wkrótce po tym, jak 20 indyjskich żołnierzy zginęło w starciach między wojskami indyjskimi i chińskimi na spornej granicy w Himalajach. Rada jedynie zarekomendowała urzędnikom, aby odinstalowali aplikację na tego typu urządzeniach. Już jakiś czas temu Komisja Europejska zakazała swoim urzędnikom korzystania z TikToka na służbowych urządzeniach.

Są takie firmy na rynku, które budzą wątpliwości z punktu widzenia infrastruktury informatycznej państwa. Trzeba zrobić wszystko, by w Polsce nie pojawiała się infrastruktura, a jest taka nie do końca kontrolowana, przez którą sieciowo można byłoby Polskę zaatakować. Musimy zrobić wszystko, by takie sytuacje się nie wydarzyły.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *